skip to content
Primary navigation

Biographies of Minnesota Supreme Court Justices

Justices of the Minnesota Territorial Supreme Court (1849 - 1858)

New!: In Their Own Words: The Justices of the Minnesota Supreme Court
    In a series of short, individual videos, the current justices of the Minnesota Supreme Court share their backgrounds, the importance of the public's trust, memorable cases, advice for young people, and more.
1. Aaron Goodrich [Appointed] (C.J. 1849-1851)
2. David Cooper [Appointed] (1849-1853)
3. Bradley B. Meeker [Appointed] (1849-1853)
4. Jerome Fuller [Appointed] (C.J. 1851-1852)
5. Henry Z. Hayner [Appointed] (C.J. 1851-1852)
6. Andrew G. Chatfield [Appointed] (1853-1857)
7. Moses Sherburne [Appointed] (1853-1857)
8. William H. Welch [Appointed] (C.J. 1853-1858)
9. Rensselaer R. Nelson [Appointed] (1857-1858)
10. Charles Eugene Flandrau [Appointed] (1857-1858)

Justices of the Minnesota Supreme Court (1858 - 

1. Charles Eugene Flandrau [Appointed] (1858-1864)
2. Isaac Atwater [Elected] (1858-1864)
3. LaFayette Emmett [Elected] (C.J. 1858-1865)
4. Thomas Wilson [Appointed] (J. 1864-1865; C.J. 1865-1869)
5. Samuel J. R. McMillan [Appointed] (J. 1864-1874; C.J. 1874-1875)
6. John M. Berry [Elected] (1865-1887)
7. James Gilfillan [Appointed] (C.J. 1869-1870; C.J. 1875-1894)
8. Christopher G. Ripley [Elected] (C.J. 1870-1874)
9. George B. Young [Appointed] (1874-1875)
10. F. R. E. Cornell [Elected] (1875-1881)
11. William Mitchell Appointed] (1881-1900)
12. Greenleaf Clark [Appointed] (1881-1882)
13. Daniel A. Dickinson [Appointed] (1881-1893)
14. Charles E. Vanderburgh [Elected] (1882-1894)
15. Loren W. Collins [Appointed] (1887-1904)
16. Daniel Buck [Elected] (1894-1899)
17. Thomas Canty [Elected] (1894-1899)
18. Charles M. Start [Elected] (C.J. 1895-1913)
19. Calvin L. Brown [Appointed] (J. 1899-1912; C.J. 1913-1923)
20. John A. Lovely [Elected] (1900-1905)
21. Charles L. Lewis [Elected] (1900-1912)
22. Wallace B. Douglas [Elected] (1904-1905)
23. Edwin A. Jaggard [Elected] (1905-1911)
24. Charles B. Elliott [Appointed] (1905-1909)
25. Thomas D. O'Brien [Appointed] (1909-1911)
26. David F. Simpson [Elected] (1911)
27. George L. Bunn [Appointed] (1911-1913; 1913-1918)
28. Philip E. Brown [Appointed] (1912-1915)
29. Andrew Holt [Appointed] (1912-1942)
30. Oscar Hallam [Appointed] (1913-1923)
31. Albert Schaller [Appointed] (1915-1917)
32. James H. Quinn [Elected] (1917-1928)
33. Homer B. Dibell [Appointed] (1918-1934)
34. Samuel B. Wilson [Appointed] (C.J. 1923-1933)
35. Royal A. Stone [Appointed] (1923-1942)
36. Clifford L. Hilton [Appointed] (1928-1943)
37. Ingerval M. Olsen [Appointed] (1930-1936)
38. Charles Loring [Appointed] (J. 1930-1944; C.J. 1944-1953)
39. John P. Devaney [Appointed] (C.J. 1933-1937)
40. Julius J. Olson [Appointed] (1934-1948)
41. Harry H. Peterson [Appointed] (1936-1950)
42. Henry M. Gallagher [Appointed] (C.J. 1937-1944)
43. Thomas O. Streissguth [Appointed] (1942-1942; 1944-1944)
44. Maynard E. Pirsig [Appointed] (1942-1942)
45. Luther W. Youngdahl [Elected] (1943-1946)
46. Thomas F. Gallagher [Elected] (1943-1967)
47. Clarence R. Magney [Appointed] (1943-1953)
48. Leroy E. Matson [Elected] (1945-1960)
49. William C. Christianson [Appointed] (1946-1946)
50. Frank T. Gallagher [Elected] (1947-1963)
51. Oscar R. Knutson [Appointed] (J. 1948-1962; C.J. 1962-1973)
52. Theodore Christianson [Appointed] (1950-1955)
53. Roger L. Dell [Appointed] (J. 1953; C.J. 1953-1962)
54. Martin A. Nelson [Appointed] (1953-1972)
55. William P. Murphy [Appointed] (1955-1972)
56. Lee Loevinger [Appointed] (1960-1961)
57. James C. Otis [Appointed] (1961-1982)
58. Walter F. Rogosheske [Appointed] (1962-1980)
59. Robert J. Sheran [Appointed] (J. 1963-1970; C.J. 1973-1981)
60. C. Donald Peterson [Elected] (1967-1986)
61. Fallon Kelly [Appointed] (1970-1980)
62. John J. Todd [Appointed] (1972-1985)
63. Harry H. MacLaughlin [Appointed] (1972-1977)
64. Lawrence R. Yetka [Appointed] (1973-1993)
65. George M. Scott [Appointed] (1973-1987)
66. Rosalie E. Wahl [Appointed] (1977-1994)
67. Douglas K. Amdahl [Appointed] (J. 1980-1981; C.J. 1981-1989)
68. John E. Simonett [Appointed] (1981-1994)
69. Glenn E. Kelley [Appointed] (1981-1990)
70. M. Jeanne Coyne [Appointed] (1982-1996)
71. Peter S. Popovich [Appointed] (J. 1987-1989; C.J. 1989-1990)
72. Alexander M. (Sandy) Keith [Appointed] (J. 1989-1990; C.J. 1990-1998)
73. Esther M. Tomljanovich [Appointed] (1990-1998)
74. Sandra S. Gardebring [Appointed] (1991-1998)
75. Alan C. Page [Elected] (1993-2015)
76. Paul H. Anderson [Appointed] (1994-2013)
77. Edward C. Stringer [Appointed] (1994-2002)
78. Kathleen A. Blatz [Appointed] (J. 1996-1998; C.J. 1998-2006)
79. James H. Gilbert [Appointed] (1998-2004)
80. Russell A. Anderson [Appointed] (1998-2006; C.J. 2006-2008)
81. Joan Ericksen Lancaster [Appointed] (1998-2002)
82. Helen M. Meyer [Appointed] (2002-2012)
83. Sam Hanson [Appointed] (2002-2008)
84. G. Barry Anderson [Appointed] (2004-
85. Lorie Skjerven Gildea [Appointed] (2006-2010; C.J. 2010-
86. Christopher J. Dietzen  [Appointed] (2008- 2016)
87. Eric J. Magnuson  [Appointed] (C.J. 2008-2010)
88. David R. Stras [Appointed] (2010-2018)
89. Wilhelmina M. Wright [Appointed] (2012-2016)
90. David L. Lillehaug [Appointed] (2013-
91. Natalie E. Hudson [Appointed] (2015-
92. Margaret H. Chutich [Appointed] (2016-
93. Anne K. McKeig [Appointed] (2016-
94. Paul C. Thissen [Appointed] (2018-
back to top