skip to content
Primary navigation

Newsroom

On this page you will find the latest press releases and statements from the Office of Governor Walz and Lieutenant Governor Flanagan.

Governor Walz, Lt. Governor Flanagan Announce Appointments

1/13/2023 3:17:07 PM

[ST. PAUL, MN] – Governor Tim Walz and Lieutenant Governor Peggy Flanagan today announced the following appointments to the Board of Optometry, Board of Veterinary Medicine, Compensation Council, Legislative Salary Council, and Technology Advisory Council.

Shari Koll – Springfield, MN

Board of Optometry

Public Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 4, 2027

Reappointment

Sam Villella – Blaine, MN

Board of Optometry

Optometrist

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 4, 2027

Reappointment

About the Board of Optometry:

The Board of Optometry licenses optometrists, adopts rules, and investigates complaints.

Additional information about the Board of Optometry can be found on the Secretary of State’s website .

Julie Dahlke – West St. Paul, MN

Board of Veterinary Medicine

Veterinarian Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 4, 2027

Reappointment

John Howe – Grand Rapids, MN

Board of Veterinary Medicine

Veterinarian Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 4, 2027

Replacing: Michelle Vaughn

About the Board of Veterinary Medicine:

The Board of Veterinary Medicine licenses and regulates veterinarians, registers veterinary corporations, and investigates complaints against veterinarians and unlicensed persons practicing veterinary medicine.

Additional information about the Board of Veterinary Medicine can be found on the Secretary of State’s website .

Noah Hobbs – Duluth, MN

Compensation Council

Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: April 3, 2023

Reappointment

Samuel Kaplan – Minneapolis, MN

Compensation Council

Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: April 3, 2023

Reappointment

Amy Koch – St. Paul, MN

Compensation Council

Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: April 3, 2023

Replacing: James Fox

Amanda Matchett – Blaine, MN

Compensation Council

Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: April 3, 2023

Reappointment

Amber Naqvi – Eagan, MN

Compensation Council

Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: April 3, 2023

Replacing: Sean Dowse

Jason Resseman – Lanesboro, MN

Compensation Council

Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: April 3, 2023

Replacing: Kathleen Meyerle

Scott Van Binsbergen – Montevideo, MN

Compensation Council

Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: April 3, 2023

Reappointment

Charles Weaver – Minneapolis, MN

Compensation Council

Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: April 3, 2023

Reappointment

About the Compensation Council:

The Compensation Council makes recommendations to the legislature on salaries for judges and constitutional officers by April 1 of each odd-numbered year. The council is comprised of 16 members—8 appointed by the Governor and 8 appointed by the Chief Justice of the Supreme Court—with members representing each congressional district.

Additional information about the Compensation Council can be found on the Secretary of State’s website.

Thomas Bartholomew – Inver Grove Heights, MN

Legislative Salary Council

Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 15, 2025

Replacing: David Metzen

Gregory Egan IV – St. Paul, MN

Legislative Salary Council

Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 15, 2025

Replacing: Thomas Stinson

James Fleming – Minneapolis, MN

Legislative Salary Council

Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 15, 2027

Replacing: James Patterson

Frank Jewell – Duluth, MN

Legislative Salary Council

Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 15, 2025

Replacing: Joseph Boyle

Paul Krabbenhoft – Moorhead, MN

Legislative Salary Council

Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 15, 2027

Replacing: Brent Frazier

Pamela Langseth – Shorewood, MN

Legislative Salary Council

Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 15, 2027

Replacing: Sherrie Pugh

Denny Laufenburger – Chanhassen, MN

Legislative Salary Council

Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 15, 2025

Replacing: Marsha VanDenburgh

Steve Robinson – Worthington, MN

Legislative Salary Council

Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 15, 2027

Replacing: Thomas Kuntz

About the Legislative Salary Council:

The Legislative Salary Council prescribes the salaries for Minnesota legislators through a report that must be submitted by March 31 of each odd-numbered year. The Council is comprised of 16 members—8 appointed by the Governor and 8 appointed by the Chief Justice of the Supreme Court—with members representing each congressional district.

Additional information about the Legislative Salary Council can be found on the Secretary of State’s website.

Tom Butterfield – Edina, MN

Technology Advisory Council

Member with Private Sector or Public Sector IT Experience

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 4, 2027

Reappointment

Vincent Cabansag – St. Paul, MN

Technology Advisory Council

Member with Private Sector or Public Sector IT Experience

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 4, 2027

Reappointment

Anjali Gandhi – Edina, MN

Technology Advisory Council

Member with Private Sector or Public Sector IT Experience

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 4, 2027

Replacing: Edmund Clark

Lee Ho – Woodbury, MN

Technology Advisory Council

Business Planning Member

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 4, 2027

Reappointment

Susan Ramlet – Golden Valley, MN

Technology Advisory Council

Member with Private Sector or Public Sector IT Experience

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 4, 2027

Reappointment

Melissa Reeder – West St. Paul, MN

Technology Advisory Council

Member with Private Sector or Public Sector IT Experience

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 4, 2027

Reappointment

Theresa Wise – Shorewood, MN

Technology Advisory Council

Member with Private Sector or Public Sector IT Experience

Effective: January 18, 2023

Term Expires: January 4, 2027

Reappointment

About the Technology Advisory Council:

The Technology Advisory Council advises the commissioner of Minnesota IT Services on the development and implementation of a state information technology plan, critical information technology initiatives for the state, standards for state information architecture, and management of the state enterprise technology fund.

Additional information about the Technology Advisory Council can be found on the Secretary of State’s website.

The Governor and Lieutenant Governor are seeking qualified and diverse individuals who are passionate about using their knowledge, skills, and lived experiences to serve the state of Minnesota. A list of boards and commissions, including open positions, can be found on the  Minnesota Secretary of State’s website.

back to top