skip to content
Primary navigation

John P. Devaney

Chief Justice

Born near Lake Mills, Iowa, on June 30, 1883. Came to Minnesota in 1901 and entered the University of Minnesota. While there, he attained the following degrees: B.A. 1905; LL.B. 1907; LL.M. 1908. Admitted to practice in 1907. Appointed Chief Justice of the Minnesota Supreme Court on September 7, 1933 and elected to that office in November, 1934. Resigned in 1937, and resumed the practice of law. Died September 21, 1941. Tenure as Chief Justice was September 7, 1933 - February 14, 1937 (3 years, 4 months, 14 days).

John P. Devaney Portrait
back to top