skip to content
Primary navigation

Charles Loring

Justice, Chief Justice

Born on a farm in Kinnickinnic Township, St. Croix County, Wisconsin. Moved in 1877 to Clay County, Minnesota. Educated at State Normal School at Moorhead, Phillips Exeter Academy, and University of Minnesota Law School. Major Judge Advocate in U.S. Army during World War I, and Lt. Col. Judge Advocate in regular army. Appointed Supreme Court Commissioner August 1, 1930. Appointed Associate Justice of Supreme Court November 1930, elected 1932, reelected 1938. Appointed Chief Justice January 1944, and elected to succeeding terms. Lived in Tucson, Arizona after his retirement from the court. Died March 7, 1961. Tenure as Chief Justice was Jan. 1944 - 7/15/1953 or 9 years, 6 months, 15 days.

Charles Loring Portrait
back to top